Zákaznícky servis:

tel.: 731 974 444

tel.: 605 362 272

mail.: objednavky@game-center.cz

Kulečník

Typy kulečníkového plátna

Typy kulečníkového plátna

Dnes už můžeme získat různé druhy kulečníkových pláten, které se liší svými vlastnostmi, kvalitou a v neposlední řadě i cenou, proto je dobré vědět, jaké faktory je třeba brát v úvahu při výběru vhodného materiálu...

Kulečníkový stůl
Hrací plocha kulečníkových stolů byla již před staletími pokryta zeleným plátnem vyrobeným z vlny. Výběr barvy nebyl náhodný. Jelikož kulečník byl původně hrou podobnou kriketu, která si hrávala venku na trávě, snažili se v interiérových, na stolech hraných verzích vytvořit podobné podmínky. Přestože to tehdy možná ještě nevěděli, zelená barva má uklidňující účinek na lidské oko, takže její použití bylo z tohoto hlediska také šťastné.

Díky technologickému pokroku bylo v průběhu času možné vyrobit stále kvalitnější textilie, které lépe vyhovovaly speciálním požadavkům hry. Dnes už můžeme získat různé druhy kulečníkových pláten, které se liší svými vlastnostmi, kvalitou a v neposlední řadě i cenou, proto je dobré vědět, jaké faktory je třeba brát v úvahu při výběru vhodného materiálu.

Materiál kulečníkového plátna

Merino ovca s najhodnotnejšou vlnou

Vlastnosti kulečníkového plátna určuje kvalita základních materiálů a jejich poměr. Moderní kulečníková plátna se vyrábějí z vlny nebo směsi vlny a nylonu. Obecně platí, že čím vyšší je obsah vlny, tím kvalitnější je plátno. V levnějších typech je tento obsah pod 20 %, zatímco ve špičkových plátnech může být vyšší než 90 %.

Je pravda, že každé kulečníkové plátno obsahuje vlnu, ale není jedno, jaká vlněná vlákna se používají k jeho výrobě. Podle toho rozlišujeme dva typy:

Tradiční, „fluffy“ povrchové kulečníkové plátno: Tradiční plátno se vyrábí z příze, která obsahuje dlouhá i krátká vlněná vlákna. Takové plátno je hrubé a chlupaté díky „vyčuhujícím“ krátkým vláknům, což může být nepříznivé. Tento problém se řeší kartáčováním vláken jedním směrem, aby směřovaly od čelního bodu k základnímu bodu stolu. To je nezbytné k tomu, aby se koule pohybovaly po stole hladce a bez překážek. Tento typ plátna je třeba častěji chránit před znečištěním, neboť nečistoty a částice křídy procházejí přes povrch materiálu a hromadí se pod ním, což způsobuje rychlejší opotřebování plátna. Existují i ​​teflonové verze, které jsou odolnější vůči znečištění, ale mnozí je nemají rádi kvůli kluzkému povrchu, který způsobuje sklouznutí koulí. Tradiční chlupaté plátno zpomaluje pohyb koulí, takže pro hry, které vyžadují rychlost, například. 8-ball, 9-ball pool nebo karambol, není moc vhodné, zejména na soutěžních kulečníkových stolech. Pro snooker je ovšem ideální, protože pomalejší tempo může být výhodné. Ve špičkových tradičních plátnech se používá nejjemnější merino vlna, jejíž podíl může dosahovat až 95 nebo 100 %.

Kulečníkové plátno z česané ovčí vlny: Tento typ plátna se liší od tradičního tím, že krátká vlákna se během předení odstraní, takže do plátna se dostanou jen dlouhá vlákna, což vede k rovnoměrné, hladké a velmi husté tkáni. Mezi jeho výhody patří, že nevyžaduje kartáčování, protože neobsahuje krátká vlákna způsobující chlupatí, je velmi odolná a díky husté tkáni nepropouští nečistoty, které lze odstranit z povrchu, a koule se po něm pohybují rychle a rovnoměrně. Pro hry, které vyžadují rychlé tempo, jako 8-ball, 9-ball pool kulečník nebo karambol, je to nejlepší volba.

Trvanlivost kulečníkového plátna

Trvanlivost kulečníkového plátna je obtížné určit, protože závisí nejen na kvalitě a množství použité vlny, ale také na způsobu a četnosti používání. V domácím prostředí, kde se kulečníkový stůl používá méně často, může i levnější, méně kvalitní plátno zůstat dlouho v dobrém stavu, ale na zábavných místech, v salonech nebo zejména v hospodách se plátno na stole může rychle opotřebovat.

Trvanlivost ovlivňuje také hustota tkaniny, tedy jak hustě je tkané. Tento údaj výrobci obvykle udávají jako hmotnost plátna v g/m2 nebo v uncích (oz.)/palec. Přestože to není běžné, hustotu tkaniny mohou také uvádět v jednotkách vláken na palec. Trvanlivost plátna se však primárně projevuje na kvalitě hry, nikoli na estetických vlastnostech. Husté tkaniny z česané ovčí vlny mohou spíše vypadat opotřebovaně, ale kvalita hry zůstává déle nedotčená. Tradiční plátna s volnějším tkaním si déle zachovají bezvadný vzhled, ale malé vrásky a opotřebování se na nich objeví dříve, co může ovlivnit pohyb koulí.

Značky pláten a jejich vlastnosti

Na celém světě se vyrábí mnoho druhů kulečníkových pláten a existuje mnoho značek. Zde uvádíme několik z nich:

Iwan Simonis Simonis je belgická značka s více než 200letou historií a je spojena s výrobou prvního kulečníkového plátna z česané ovčí vlny na světě. Většina poolových a karambolových šampionátů se hraje na plátně Simonis. Nejvýznamnější typy:

Simonis 725:

  • 70% vlna, 30% nylon
  • Hmotnost: 265 g/m2
  • Normální rychlost
  • Doporučuje se pro menší, 6', 7' nebo 8' poolové stoly
  • Hobby kategorie
  • Existuje verze s podšívkou z bavlny

Simonis 860:

  • 90% česaná vlna, 10% nylon
  • Hmotnosť: 410 g/m2
  • Rychlé
  • Doporučujeme pro 8' a 9' poolové stoly
  • Profesionální kulečníkové plátno

Simonis 760:

  • 70% česaná vlna, 30% nylon
  • Hmotnost: 355 g/m2
  • Trvanlivé
  • Rychlé (rýchlejší než Simonis 860)
  • Doporučuje se pro 9' poolové stoly nebo větší (např. anglický pool, ruská pyramida)
  • Profesionální kulečníkové plátno

Simonis 300 Rapid:

  • 90% česaná vlna, 10% nylon
  • Hmotnost: 300 g/m2
  • Trvanlivé
  • Extra rychlé
  • Profesionální kulečníkové plátno pro karambol

Strachan

Strachan Strachan je známá anglická značka, na které 100% vlněném plátně West of England se hrají snookerové šampionáty.

Bossa

Tato značka je u nás nejrozšířenějším typem kulečníkového plátna. Na domácích hobby kulečníkových stolech a na většině zábavných míst se používá právě kvůli nízké ceně a odolnosti. Často se s ním setkáváme i na karetních stolech.

Bossa Lux:
12% vlna, 88% nylon

Odkazy:

Sukno na kulečníkový stůl